Klasy I-III

Zaloguj się do dziennika

DO POBRANIA:
- poradnik dla rodzica

- poradnik dla n-la
Nawigacja
Znajdź nas
BIP szkoły

Bezpieczne wakacje na rowerze, rolkach...

Wakacje na rowerze


Już wakacje na dobre rozpoczęły się. Zachęcamy wszystkich uczniów, którzy zdobyli kartę rowerową, by spędzili je aktywnie wypoczywając na rowerze. Jazda na rowerze ćwiczy mięśnie, uczy przewidywać i oceniać zagrożenie, podejmować szybkie decyzje. Rozwija też poczucie równowagi i koordynację. Jednak zanim wyruszymy na letnie trasy należy się odpowiednio przygotować do wycieczek tak, by były nie tylko ciekawe i przyjemne, ale przede wszystkim bezpieczne. Jazda na rowerze we wczesnym wieku jest bardzo dobrym sposobem spędzania wolnego czasu. Ważne jest, by wszyscy niezależnie od wieku, znali podstawowe zasady bezpieczeństwa drogowego.

Podstawowe wskazówki dotyczące bezpieczeństwa:


* zakładaj kask i elementy odblaskowe - kamizelkę i opaski,
* bądź widoczny i słyszalny,
* sprawdź rower,
* bądź czujny i zaplanuj trasę,
* jedź zgodnie z przepisami.

Zanim wsiądziesz na rower upewnij się, że:


* światła i reflektory utrzymywane są w czystości i sprawności,
* opony są w dobrym stanie i nadmuchane do ciśnienia określonego na oponie,
* hamulce pracują prawidłowo,
* łańcuch jest prawidłowo naciągnięty i naoliwiony,
* siodełko i kierownica są ustawione na odpowiednią wysokość,
* w nocy, korzystasz z przedniego i tylnego oświetlenia i masz silne czerwone światło z tyłu.

Rowerzyście nie wolno:

  • przejeżdżać rowerem przez przejście dla pieszych. Należy zsiąść z roweru i przeprowadzić go po pasach,
  • jechać bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz stóp na pedałach,
  • jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu drogowego,
  • czepiać się pojazdów,
  • zwalniać lub zatrzymywać się bez uzasadnionej przyczyny na przejazdach dla rowerzystów oraz wjeżdżać bezpośrednio przed jadący pojazd,
  • jeździć po autostradzie ani po drodze ekspresowej...........................................................

Jazda na ośmiu kółkach

Czyli na rolkach - to idealny sport rodzinny. Nie tylko ćwiczy mięśnie, ale uczy przewidywać i oceniać zagrożenie i - podobnie jak rower - ćwiczy równowagę. Doskonale wzmacnia mięśnie odpowiedzialne za prawidłową sylwetkę, koordynację ruchów i umiejętność naprzemiennego ich wykonywania, z przenoszeniem ciężaru ciała z nogi na nogę. Kształtuje także świadomość własnego ciała (jego możliwości, ale też ograniczenia). Rolki oraz wrotki polecane są również nieco pulchniejszym dzieciom i dorosłym, bo w czasie jazdy spala się więcej energii niż na rowerze czy na basenie.

Bezpiecznie, czyli jak? - rady dla rodziców

Pilnuj, by dziecko zawsze jeździło w kasku, który chroni najbardziej narażony przy upadku tył głowy rolkarza. Tu obowiązują te same zasady, co w przypadku roweru. Gdy pociecha stawia pierwsze kroki na rolkach, naucz ją bezpiecznego upadania.

Rolkarz musi mieć też ochraniacze - chronią nie tylko przed zdarciem kolan i łokci. Pamiętaj, że w tych miejscach znajdują się stawy, bardzo delikatne. Ta zbudowana z mnóstwa elementów "maszyneria" łatwo ulega urazom, niestety potem trudno jest przywrócić jej poprzednią sprawność. Ochraniacze przypominają usztywnione poduszki - amortyzują uderzenia i wstrząsy.

Pamiętaj, że poza kolanami i łokciami trzeba chronić nadgarstki (te ostatnie powinny być osłonięte specjalnie usztywnionymi, ale elastycznymi "frotkami". Chronią one przed zwich- nięciami, złamaniami oraz otarciami.

Nie pozwalaj dziecku na jazdę po jezdni i po nierównych chodnikach; nie wolno mu też jeździć, trzymając się roweru kolegi, zjeżdżać po schodach i po pochyłościach, np. dla wózków.Wszystkim życzymy bezpiecznej jazdy i dobrej zabawy!

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Język...

Nasze sukcesy


DOTACJE
Szkoła korzysta z środków WFOSiGW
Facebook
Projekt: Witold Muszynski - www